Dijital Reklam Yönetimi

Dijital Reklam Yönetimi Hizmeti

Dijital reklam yönetimi hizmeti sayesinde firmanız bünyesinde verdiğiniz reklamları daha etkili bir şekilde yöneterek hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Reklam bütçesi, firmaların en büyük giderleri arasında yer alır. Kimi zaman reklam bütçeleri milyonlarca liraya ulaşabilir. Ancak reklamlar etkili bir şekilde tasarlanıp yönetilmezse harcanan paralar boşa gitmiş olur.

Dijital reklam yönetimi hizmetleri sadece reklamlarınızı etkili bir hale getirmez. Bunun yanı sıra reklam için ayırdığınız bütçeyi de en verimli şekilde kullanmanıza imkan tanır. Hatta kimi zamanlarda reklama ayrılan miktarı minimum düzeyde tutarak bütçeden tasarruf etme fırsatı yakalamanıza olanak sağlar.

Dijital Reklam Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanların gündelik alışkanlıklarında da büyük değişiklikler yaşandı. Artık çoğu insan gününün büyük bir kısmını internette gezinerek harcamaya başladı. Yapılan araştırmalara göre çoğu kişi artık internet üzerinden gördüğü reklamlar aracılığıyla ürün ya da hizmet satın alıyor. Bu yüzden markaların dijital dünyada verdiği reklamlarla var olması büyük önem taşır.

Dijital reklam, satışını yaptığınız ürünlerin veya hizmetlerin online kanallar aracılığıyla tanıtılması anlamına gelir. Örneğin, Instagram üzerinden ürün tanıtımı yapılması dijital reklam kategorisine girer. Uygulandığı ortama ve uygulanış biçimine göre dijital reklamlar farklı kategorilere ayrılır. Reklam yönetimi sayesinde firmanızın ne tür bir dijital reklam oluşturması gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dijital Reklam Çeşitleri

Dijital reklam çeşitleri, temel olarak 4 farklı kategori altında incelenebilir. Reklam çeşitlerine ve uygulanma şekillerine göz atarak dijital ortamda yayınlanan reklamların mantığını kavrayabilirsiniz. Bu sayede de markanız için en uygun olan dijital reklam çeşidini belirlemeniz kolay hale gelir.

Display (Görüntülü) Reklamlar

Display reklamların ilk adımı ürün ya da hizmetle alakalı dikkat çekici bir görselin oluşturulmasıdır. Örneğin, giyim alanında satış yapan ve indirim dönemine giren bir firma olduğunuzu varsayalım. Fiyatı en çok düşen ürünlerinizin yer aldığı bir görsel şablon hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanan görsel şablon çeşitli internet sitelerinde gösterime girer. Görsele her tıklandığında reklam bütçenizden bir miktar kesilir. Görüntülü reklamların ilgili sayfa içeriklerinde yer alması, potansiyel müşterilere ulaşma konusunda avantaj sağlar.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, dijital pazarlamanın vazgeçilmez unsurları arasında yer alır. Geniş bir kitlenin yer aldığı sosyal medyada doğru adımları takip ederek yayınladığınız reklamların milyonlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Reklam yayınlamadan önce hangi sosyal medya kanalının firmanız için uygun olduğunu belirlemeniz gerekir.

Sosyal medya reklam ajansları, firmanıza en uygun olan sosyal medya platformunu belirler ve viral olacak reklamlar oluşturmanıza yardımcı olur. Bu yüzden satışlarınızı ve markanızın bilinirliğini arttırmak istiyorsanız dijital reklam yönetimi alanında uzman bir firmayla çalışmanız faydalı olur.

Dijital Arama Motoru Reklamları

Kullanıcılar herhangi bir konu hakkında arama yaptığında Google belirli bir sıralama ile kullanıcının karşısına çeşitli web siteleri çıkarır. Dijital arama motoru reklamları sayesinde web siteniz alanınızla ilgili arama yapıldığında en üst sıralarda yer alır.

Örneğin, bisiklet satışı yapan bir firma olduğunuzu varsayalım. Bisiklet kelimesi özelinde arama motoru reklamı verdiğiniz zaman bisiklet araması yapan kullanıcıların karşısına ilk olarak sizin web siteniz çıkar. Bu durum satış rakamlarınızın ciddi bir oranda artmasını sağlar.

Mobil Dijital Reklamlar

Mobil dijital reklamlar, SMS yoluyla ya da uygulama bildirimleriyle yapılan tanıtım çalışmalarını kapsar. Bu yöntemde potansiyel müşteriyi bunaltmamak adına dikkatli davranılması gerekir. Mobil reklamların, dijital reklam yönetimi hizmeti veren bir ajansla yürütülmesi daha doğru olur.

Hizmetimiz hakkında
Sorularınız mı var?

Dijital Reklama Neden İhtiyacınız Var?

Reklam yönetim süreci, iyi bir şekilde yönetilirse firmanıza birçok fayda sağlar. Dijital reklamların firmalara sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

Reklam yönetiminde hedef kitlenin doğru belirlenmesine ve reklamın uygun bir dijital kanal aracılığıyla yayınlanmasına dikkat edilmelidir.

Reklamın ulaşmasını hedeflediğiniz kişi sayısına, hangi dijital ortamda yayınlanacağına ve yayın süresine göre reklam bütçeleri değişkenlik gösterir. Dijital reklam hizmeti veren bir firmayla iş birliği yürüterek firmanız için en uygun olan reklam bütçesini belirleyebilirsiniz.

Google reklam ücretleri, tıklanma sayısına bağlı olarak belirlenir. Bu yüzden de reklamınızın tıklanması arttıkça ücret de artış gösterir.

Dijital reklamlar aracılığıyla herhangi bir ülkedeki hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür.