İlk Olarak Google Trends’i Anlamak

Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma konusunda kullanıcılarına kolaylık sağlar.Diğer kolaylıklar ise aşağıdaki gibi sıralanbilir;

·       Her veri noktası, olası popülerliği karşılaştırmak için konumun toplam araması ve temsil ettiği zaman aralığı ile bölünmektedir. Bu bölünme işlemi yapılmasaydı en yüksek aranma hacmine sahip olan konumlar her zaman en yüksek sıraya yerleşirlerdi.

·       Daha sonra ortaya çıkan sayılarda bir konunun oranına bağlı olarak tüm konularda yapılan tüm aramalara göre 0 ile 100 aralığında ölçeklendirme yapılır.

·       Bir terim için aynı sayıda aramayı gösteren farklı bölgeler her zaman aynı toplam arama hacmine sahip olmaz.

Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Kullanmak

Anahtar kelime araştırması Google Trends’ten yararlanılan en önemli alanlardan birisi olarak kabul edilir. Ancak, Google’ın sunmuş olduğu Anahtar Kelime Planlayıcısı ve sektörde yer alan diğer standart araçlar kadar etkili değildir. Ancak, Google Trends anahtar kelime araştırması için mükemmel bir başlangıç aracı olarak kabul edilir.  Google Trends sayesinde belirlenen yol çok daha net bir biçimde belirlenebilir.

Aynı zamanda SEO uzmanları belirli sorguları tepe noktasına ulaşmadan hedefleme şansına sahip olabilir. Bu anahtar kelimeler için rekabet azken yola çıkmak potansiyel ödülün çok daha yüksek olmasına destek olur.

Arama Trendlerini Google Arama Motorlarında Karşılaştırmak

Google Trends’te yer alan haberler, alışveriş, görseller ve youTube seçenekleri sayesinde arama motorunu markalar kendi belirleyerek SEO araştırmaları açısından yeni fırsatlar yakalayabilmek mümkündür.

Görsel arama verileri 2008 yılından güncel tarihe kadar olan verileri içerir. SEO uzmanları burada yer alan verilerden yararlanarak çalışmalarını zenginleştirebilirler. Görsel arama sadece yüksek sorgu miktarlarıyla dikkat çeken bir nokta değildir. Aynı zamanda Facebook, Amazon ve Pinterest gibi yerlerden uzak durarak verileri inceleme fırsatı sağlar.

Normal arama fonksiyonunda olduğu gibi Google Trends’teki verileri de konuma veya şehre göre sıralamak mümkündür. Aynı zamandagörsese arama sorguları için de ilgili sorgular önerileri bulunabilir. Bununla birlikte söz konusu arama trendlerini iki farklı sorguyla kıyaslama olanağına da bulunur. Böylece hangi verinin daha popüler olduğunun çıkarımı yapılarak çalışmalar planlanabilir.

Sezonluk Çıkışları Tahmin Etmek ve Değerlendirmek

Google Trends’in SEO çalışmalarında tercih edilmesinin en yaygın yolu artış gösteren müşteri taleplerini analiz etmektir. Eğer “oteller” şeklinde bir arama yapılması durumunda bunun doğruluğunu görmek mümkündür. Karşınıza çıkacak durumda belirli aylarda veya dönemlerde söz konusu anahtar kelime için aranma hacminin artmış olduğunu görmek mümkündür.

Oteller her yılın bir yaz aylarında daha çok aranma hacmine sahip olduğundan bu dönemlerde artışların olduğu gözlemlenebilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta vardır.  Verileri tek başına değerlendirmek markaların işine yaramaz.  Bunun nedeni ise Google Trends sadece ilgili değerleri sunabilme konusunda programlanmıştır. Bu nedenle de mutlak terimleri öğrenme konusunda bir fırsat vermez.

Buna rağmen, Google Trends üzerinden elde edilen verileri Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinde gözden geçirerek söz konusu değerlerin gerçek anlamda ne anlam ifade ettiğini öğrenmek mümkündür. Anahtar Kelime Planlayıcı verileri bu konuda yardımcı olsa bile verilerin büyük bir kısmının AdWords kampanyalarından geldiği göz ardı edilmemeklidir. Kısacası toplanan veriler bir sonraki oteller konusunda tahmini bir arama hacmi verisi sunabilir.

Duyarlı İçerik İçin Öne Çıkan Konular

Google Trends aracının en önemli özelliklerinden birisi gerçek eş zamanlı verilere erişim sağlanabilmesidir. Çeşitli içerik pazarlama ve SEO teknolojileri buna benzer veriler sunabiliyorlar ancak bu programlar Google kadar verimli değilidir. Bu verilere doğrudan Google Trends ana sayfasından ulaşmak mümkün.

Ayrıca Google Trends son 24 saat içerisinde yayınlanan makaleleri ve arama ilgisine yönelik bilgileri yayınlamaktadır. Aynı zamandaarama ilgisini bölgesel olarak yapabilir, ilgili sorgulara veya ilgili konulara ulaşmak mümkündür.

Sitesinde duyarlı içeriğe yer vermek isteyen markalar için Google Trends verileri oldukça önemlidir. Bu verileri kullanarak WEB sitesinde, sosyal medyada veya diğer trafik kanallarında görünürlüğün artmasına yardımcı olur.  . Google Trends verilerinin kullanmasının bir diğer etkili yolu ise öne çıkan makaleler için URL adreslerini almak ve bunları “Ahrefs” veya “SearchMetrics” gibi kaynaklarda gözden geçirerek hedeflenen anahtar kelimeyi analiz etmektir.

Çeşitli araçlar yardımıyla elde edilen bu verilerden yola çıkaran bir sayfanın dizine eklenme ve sıralamaya dahil olma gibi konularda gösterdiği performans incelenip takip edilebilir. Bu performans yoluyla ilgili aramalar kapsamında niteliksel çalışmalar gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda söz konusu araştırma çalışması Google’ın güncel içeriğe öncelik verme bu içeriği işleme yaklaşımını anlama konusunda markalara yardımcı olur.