Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  • Sayfa Türüne Göre Optimizasyon Önerileri

Video içerikler markanın ya da verilen hizmetin ne olduğunu anlatmak için sıkça tercih edilen medya ögelerinden bir tanesi kabul edilir. Bu videoların web sitesi ve YouTube platformunda nasıl konumlandırılması gerektiği ve nasıl bir optimizasyon yapılması gerektiğiyle ilgili bilgileri sizin için derledik. Keyifli okumalar!

  • YouTube Videosunu Sayfaya Embed Etmek

Video içeriğinin sayfanın boyutunu ve sayfa açılış hızını olumsuz  olarak etkilememesi için videoları sayfaya embed etmek oldukça önemlidir. Ayrıca, Google’ın .mp4 ya da .avi gibi bir video için kaynak medya dosyasını derecelendirmesi ya da sıralamaya alması oldukça zordur. Arama motoru, ister web sayfası ya da  YouTube’daki bir kanal olabilir, gömülü videoyu içeren sayfayı hemen hemen her zaman sıralamaya dahil eder. Otomatik video oynatma, açıklama ekleme, ilgili video boyutunu belirleme ve istenilen saniyede başlama gibi özellikler de ayarlanabilir. Ayrıca,  sayfa performasına olumlu olarak ileriye taşımak için lazyloading, async gibi attribute’lar kullanmak oldukça önderilen bir durumdur.

  •  Video İçerik Sayfaları

Web sitelerinde önemli içerik olarak videoların öne çıkarıldığı çeşitli blog, röportaj, bülten vb. Sayfaları hazırlanabilir.   Bu durumda videolar “above the fold” yani  sayfanın en üst kısmı alanına koymak oldukça önemlidir.  Google’a videonun web sayfasındaki birincil içerik parçası olduğunu göstermek performans anlamında katkı sağlar.

Kaliteli video içerikler web sayfasına yönelik tüm optimizasyonları sağlanması aşağıdaki noktaları kriter kabul etmek gerekir; 

–       Sayfa Başlığı: Videonun başlığıyla aynı veya çok benzer olarak tercih edilmeli.

–       H1: Videonun başlığıyla aynı olmalı ya da onu H1 başlığını içeren video başlıkları tercih edilmeli.  

–       Video Açıklaması: Kullanıcıları videoyu izlemeye teşvik edecek açıklamaklar yazılmalı. Mümkün olduğunca özet video açıklaması yazılmalı.  

–       Video Transkript: Videonun metni, sesi olmayan veya işitme engelli kullanıcıların kolayca erişebileceği gibi düzenlenmesi önerilir.  

–       Yapılandırılmış Veri İşaretleme: Sayfa, “Schema.org” işaretlemeleri kullanılarak hazırlanmış bir video türüne sahip olmalı. 

  • Videoların Destekleyici Olarak Kullanıldığı Sayfalar

Satış odaklı bir web sitesini video ile entegre ederek hizmetin nasıl verildiğinin ya da ürünün nasıl üretildiğine dair anlatımlar kullanılabilir. Örneğin yemek tarif sitelerinde olduğu gibi adım adım nasıl ilgili tarifin yapıldığını video ile açıklamak yapmak mümkündür. Ana içeriğin konusunu desteklemek için bir video tercih edildiğinde, video sayfanın birincil odak noktası kabul edilmediği için sayfayı optimize etmek, birincil içeriğin video olduğunu içerik sayfalarına göre daha az efor gerektirebilir. İçeriğin çok fazla uzamamasına yönelik video transkript  için farklı optimizasyonlara ihtiyaç duyulabilir.

–       Bir video açıklaması ya da en azından bir başlık: Videonun yanına açıklayıcı metin koymak, kullanıcıların ve arama motorlarının anlamasına destek olur.  

–       Video Transkript:  Video, sayfanın odak noktası kabul edilmediği için burada daha basit bir transkript tercih edilmesi önerilir.  Bu yüzden de sayfanın sonundaki birkaç paragraflık yazı yeterli olur ve ana içerikten dikkati dağıtmayacaktır.

–       Yapılandırılmış Veri İşaretleme: Bir sayfada video içeriği bulunduğu sürece video için yapılandırılmış veri işaretlemeleri hangi sayfa türünde olursa olsun tercih edilmelidir.

·       Video Meta Verileri ve Yapısal Veri İşaretlemeleri

Google arama motoru henüz web sayfası üzerindeki her videoyu analiz edemediğinden dolayı video içerikleriaçıklamak ve onların nasıl kullanıldığının anlaşılması için optimizasyon yapılması tavsiye edilir.  Bu durumdaen önemli optimize etme yollarından biri “yapılandırılmış veri işaretlemesi” optimizasyonudur. Web sayfalarınıniyi bir şekilde sıralanabilmesi için videoların “embed edildiği” yani gömüle sayfa içeriklerinde “VideoObject” yapısal veri işaretleme türünün eklenmesi önerilir. VideoObject yapılandırılmış veri türü için gerekli özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Description: Video içeriğinin yazılı açıklamasıdır. Eğer bir açıklama bulunuyorsa, web sayfasındakivideo açıklaması yeniden kullanılabilir.
  • Name: Videonun başlığıdır. Video başlığı web sayfasında da kullanılmalıdır.
  •  Thumbnail URL: Her gömülü videonun halihazırda bir küçük resmi olmalıdır. Bu durumda yerleştirme kodundaki görsel URL’ini yeniden kullanılması önerilir ya da bu işaretleme için kullanmak üzere bir küçük resim yüklenmesi önerilir.
  • Upload Date: Videonun ilk yayınlandığı tarihtir.

VideoObject türleri için önerilen diğer önemli özellikler:

  •  Content URL or Embed URL: Videonun sunucuda bir kaynak medya URL’si veya video için yalnızca bir oynatıcı içeren özel bir URL’si varsa eklenmesi önerilir.
  • Duration: Videonun ISO 8601 formatındaki çalışma zamanıdır.